Etykiety energetyczne

Zuza
cyfrowy druk etykiet

W większości gospodarstw domowych znajdują się takie urządzenia AGD, jak odbiornik telewizyjny, chłodziarka, komputer, drukarka czy odtwarzacz DVD. Z tych urządzeń korzysta się ze zróżnicowaną częstotliwością. Ponadto zużywają energię w odmiennym stopniu. Jak zatem rozpoznać, które urządzenia można zaliczyć do energooszczędnych?

Warto wspomnieć, że obecne urządzenia AGD są o wiele bardziej energooszczędne, w porównaniu do urządzeń sprzed kilkunastu lat. Jednakże możliwość oszczędzania energii dzięki urządzeniom AGD cały czas jest bardzo duża. Wystarczy przy zakupie poszczególnych urządzeń AGD zwracać uwagę na etykiety energetyczne. Co one obrazują? Etykiety energetyczne są najłatwiejszym sposobem, żeby określić zużycie energetyczne, klasę energetyczną. Ponadto z etykiety energetycznej poznamy markę producenta oraz model. Niezbędne będą również informacje takie, jak zużycie wody w przypadku np. zmywarek. W ten sposób konsument może świadomie nabyć urządzenie, które według jego preferencji będzie najbardziej odpowiednie.

W przypadku niektórych urządzeń, obecność etykiet energetycznych jest obowiązkowa. W szczególności dotyczy to m.in. pralek i suszarek bębnowych, chłodziarko-zamrażarek, piekarników elektrycznych, zmywarek, klimatyzatorów domowych, źródeł światła czy pralko-suszarek. W przypadku drobniejszych urządzeń, takich jak czajniki elektryczne nie ma obowiązku oznaczania ich etykietami energetycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Energooszczędne pranie

Coraz większej liczbie osób zależy na tym, żeby obniżyć rachunki za energię elektryczną. Można tego dokonać odpowiednio korzystając z urządzeń AGD. Należy przy tym pamiętać, żeby stosować się do zaleceń producenta oraz postępować zgodnie z instrukcjami. Sporych oszczędności można dokonać na praniu. Bez względu na to, jaką pralkę posiadamy, możemy […]